New South Wales Combined High Schools

Football
 

 

Home

Convener's Welcome

News Items

Links

Tournaments and Results

Life Members

Contact Us

 

 

 


NSW CHS State Championships - 2007

Girls

Miranda: 15 17 May

 

The winner of the carnival was Sydney West; congratulations to Lisa Warrener and her group of players. This was the fourth successive win for Sydney West, a CHS football record.

Sydney West
Sydney South West
South Coast

Sydney East
Hunter

Riverina

Sydney North
North Coast
North West
Western
 
Player of the Tournament, Teresa Polias (Sydney East), with Ken Bates (CHS Treasurer)
 
Results
Day 1 Tuesday 15 May, 2007
  9.30am 
Pitch 1 Sydney East
 
2 . drew North Coast
 
2
Pitch 2 Riverina
 
1 . drew Hunter
 
1
  10.30am 
Pitch 1 Sydney West
 
2 . def Western
 
0
Pitch 2 Sydney South West
 
2 . def Sydney North
 
1
  11.30am 
Pitch 1 South Coast
 
2 . def North Coast
 
1
Pitch 2 Hunter
 
2 . def North West
 
0
  12.30pm 
Pitch 1 Sydney East
 
4 . def Western
 
0
Pitch 2 Riverina
 
2 . def Sydney North
 
1
  1.30pm 
Pitch 1 South Coast
 
0 . drew Sydney West
 
0
Pitch 2 Sydney South West
 
3 . def North West
 
1
Day 2 Wednesday 16 May, 2007
  9.30am 
Pitch 1 Sydney North
 
2 . def North West
 
0
Pitch 2 South Coast
 
2 . def Western
 
1
  10.30am 
Pitch 1 Sydney South West
 
2 . def Hunter
 
0
Pitch 2 Sydney West
 
2 . def Sydney East
 
0
  11.30am 
Pitch 1 Riverina
 
2 . def North West
 
0
Pitch 2 North Coast
 
1 . def Western
 
0
  12.30pm 
Pitch 1 Hunter
 
2 . def Sydney North
 
1
Pitch 2 Sydney East
 
1 . drew South Coast
 
1
  1.30pm 
Pitch 1 Sydney South West
 
4 . def Riverina
 
0
Pitch 2 Sydney West
 
3 . def North Coast
 
1
Day 3 Thursday 17 May, 2007
Semi 1  9.00am 
Pitch 1 Sydney West
 
3 . def Hunter
 
0
Semi 2  9.00am 
Pitch 2 Sydney South West
 
0 (5) . def South Coast
 
0 (4)
Semi 1  10.30am 
Pitch 1 Western
 
2 . def North West
 
1
Semi 2  10.30am 
Pitch 2 Sydney North
 
1 . def North Coast
 
0
Semi 2  11.30am 
Pitch 2 Sydney East
 
1 . def Riverina
 
0
FINAL  12.40pm 
Pitch 1 Sydney West
 
3 . def Sydney South West
 
0
Final Placings
1 Sydney West 2 Sydney South West
3 South Coast 4 Hunter
5 Sydney East 6 Riverina
7 Sydney North 8 North Coast
9 Western 10 North West
 

 

CHS 1sts

  Rachel Cooper The Hills Sports HS Kelly Archibald Glen Innes HS
  Hayley Abbott The Hills Sports HS Rachel Doyle Cheltenham GHS
  Jordan Marsh Westfields Sports HS Lyndsay Glohe The Hills Sports HS
  Alesha Clifford Winmalee HS Teresa Polias Endeavour Sports HS
  Renee Rollason The Hills Sports HS Emily Van Egmond Warners Bay HS
  Gema Simon Hunter Sports HS Cara Blake Endeavour Sports HS
  Samantha Wood The Hills Sports HS Ashleigh Connor Westfields Sports HS
  Elle Crowe Cootamundra HS Jenai Shearer Endeavour Sports HS

CHS 2nds

  Emma Vanderhoof Dubbo College Laoren Vosota Westfields Sports HS
  Katrina Kraft Riverside GHS Sam Donaldson Holsworthy HS
  Karen Clarke Eden HS Gabby Dickinson Woolgoolga HS
  Melissa Redman West Wallsend HS Le-Tisha Kable Cootamundra HS
  Karina Roweth The Hills Sports HS Shannon Waine Bathurst HS
  Linda O'Neill Springwood HS Adrijana Cirjak Westfields Sports HS
  Maddie Collins Winmalee HS Stephenie Haim Westfields Sports HS
  Tegan Allan The Hills Sports HS Misha Harrison Woonona HS

Shadows

  Elyse Finlayson Bulli HS Lisa Ireland Woonona HS
  Breanna Leddy Batemans Bay HS Chanel Turner The Hills Sports HS
  Lucy Hanrahan Bathurst HS Christie Akid Oak Flats HS
  Elizabeth O'Reilly The Hills Sports HS Stephanie Morrison Nambucca Heads HS
  Kirby Litterick Narrabeen Sports HS Nicki Jones West Wallsend HS
  Jodi Harris Duval HS Catlin Foord Illawarra Sports HS
  Tara Andrews Hunter Sports HS Brittany Ring Oak Flats HS
  Tegan Blanch Macksville HS

Coach NSWCHS 1sts - Mara Watts - Hunter Sports HS
Manager NSWCHS 1sts - Liz Sculley - Sarah Redfern HS
Coach NSWCHS 2nds - Greg Best - Ulladulla HS
Manager NSWCHS 2nds - Stephen Ross - Balranald CS
 

 


Additional Carnival Photographs

   

More photographs are available at the DET Sport web site.