New South Wales Combined High Schools

Football

Girls
3 5 June

Ireland Park, Liverpool
Sarah Redfern High School, Minto
Macquarie Fields Park, Macquarie Fields

 


The carnival winner was Sydney West, continuing their great run of victories over recent years. It also meant a double for Sydney West in 2008 as the boys team won their carnival only two weeks before.
The three days of the carnival saw a great deal of rain but, thanks to the efforts of officials, players, parents and local clubs, the carnival was completed, albeit at a number of different venues.
 
 
Jordan Marsh, captain of the 2007 Australian Schoolgirls, presents the trophy and medallion to Karina Roweth, Player of the Tournament

 
Sydney South West
Western
Sydney North
Sydney East
South Coast
Riverina
North West
North Coast
Hunter
 
Additional Carnival Photographs
 
 
Participating Teams
Sydney South West Sydney North
Riverina Hunter
North West North Coast
Western South Coast
Sydney East Sydney West
Results
Day 1 Tuesday 3 June 2008
Pitch 1   
9.30 am Hunter
 
2 . def Western
 
0
10.30 am Sydney West
 
1 . def North Coast
 
0
11.30 am Sydney East
 
2 . def Western
 
1
12.30 pm Hunter
 
3 . def North Coast
 
0
1.30 pm Sydney West
 
3 . def Sydney East
 
0
Pitch 2   
9.30 am Sydney North
 
1 . def Riverina
 
0
10.30 am Sydney South West
 
1 . drew South Coast
 
1
11.30 am Sydney North
 
3 . def North West
 
0
12.30 pm South Coast
 
2 . def Riverina
 
0
1.30 pm Sydney South West
 
4 . def North West
 
0
Day 2 Wednesday 4 June 2008
Pitch 1   
9.30 am South Coast
 
5 . def North West
 
0
10.30 am Sydney South West
 
1 . def Sydney North
 
0
11.30 am Riverina
 
3 . def North West
 
1
12.30 pm Sydney North
 
1 . def South Coast
 
0
1.30 pm Sydney South West
 
2 . def Riverina
 
1
Pitch 2   
9.30 am North Coast
 
3 . def Sydney East
 
2
10.30 am Sydney West
 
2 . def Hunter
 
1
11.30 am North Coast
 
1 . def Western
 
0
12.30 pm Hunter
 
5 . def Sydney East
 
1
1.30 pm Sydney West
 
5 . def Western
 
0
Day 3 Thursday 5 June 2008
Pitch 1  Semi 1 
9.30 am Sydney West
 
3 . def Sydney North
 
0
Pitch 1  Semi 2 
9.30 am Sydney South West
 
1 . def Hunter
 
0
Pitch 1  Final 
12.30 pm Sydney West
 
2 . def Sydney South West
 
0
Final Placings
1st Sydney West 2nd Sydney South West
3rd Hunter 4th Sydney North
5th South Coast 6th North Coast
7th Riverina 8th Sydney East
9th Western 10th North West

PLAYER OF THE TOURNAMENT - Karina Roweth - The Hills SHS
 

 

CHS 1sts

  Laura Byrnes Hunter SHS Emily Van Egmond Warners Bay HS
  Gema Simon Hunter SHS Tara Andrews Hunter SHS
  Rachel Wynne Hunter SHS Rachel Cooper Mullumbimby HS
  Nikola Deiter Corowa HS Stephanie Haim Westfields SHS
  Sammie Wood Henry Lawson HS Hayley Abbott The Hills SHS
  Alesha Clifford Winmalee HS Gabrielle Dickinson The Hills SHS
  Linda O'Neill Springwood HS Elizabeth O'Reilly The Hills SHS
  Loren Mahoney Baulkham Hills HS Karina Roweth The Hills SHS


CHS 2nds

  Sam Butler Hunter SHS Keely Gawthrop Lambton HS
  Hannah Brewer Hunter SHS Karen Clarke Eden HS
  Caitlin Foord Illawarra SHS Jenai Shearer Endeavour SHS
  Katarina Kraft Riverside Girls HS Tiarn Powell Killarney Heights HS
  Jade Booty Cheltenham Girls HS Jessie Wharepouri Narrabeen SHS
  Lauren Ralston Elderslie HS Adrijana Cirjak Westfields SHS
  Candace Sciberras Westfields SHS Fiona Ryan The Hills SHS
  Teigen Allen The Hills SHS Shannon Waine Denison College Bathurst Campus
Coach CHS 1sts - Mara Watts - Hunter SHS
Manager CHS 1sts - Liz Sculley - Sarah Redfern HS
Coach CHS 2nds - Greg Best - Ulladulla HS
Manager CHS 2nds - Wayne Sutton - Maclean HS
 
 
Carnival Photographs